U Republici Hrvatskoj godišnje 9.000 osoba umre od iznendanog srčanog udara, odnosno svakoga dana jedna osoba. 16. listopada obilježava se Svjetski dan oživljavanja. To je prilika da iznova osvijestimo ozbiljnost i težinu problema iznenadnog srčanog zastoja te naglasimo učinkovitost brze intervencije i rane defibrilacije. Bez brze intervencije neposrednih očevidaca unutar 3 do 5 minuta mogućnost preživljavanja je manja od 10 %, ali brzom intervencijom unutar 3 do 5 minuta mogućnost preživljavanja povećava se na više od 50 %.
Znanstveno je dokazano da postoje četiri ključna koraka u lancu zbrinjavanja osobe koja je doživjela iznenadni srčani zastoj: 1. rano prepoznavanje i pozivanje hitne medicinske službe (HMS), 2. rani početak osnovnih mjera održavanja života. 3. rana defibrilacija, 4. rani dolazak tima HMS.
U 2022. godini timovi HMS Zavoda za hitnu medicinu KZŽ započeli su reanimaciju kod 87 osoba, od čega je uspješnih reanimacija bilo 19 ili 22 %. Od 87 provođenih reanimacija građani su započeli reanimaciju u samo 26 slučaja ili 30 % slučaja.
Zavod za hitnu medicinu KZŽ uključen je i u nacionalni program javno dostupne rane defibrilacije pod nazivom „Pokreni srce – spasi život“, a koji predviđa tri osnovne aktivnosti: aktivnost promicanja važnosti rane defibrilacije, povećanje dostupnosti automatskih vanjskih defibrilatora (AVD) u lokalnim zajednicama i educiranje što većeg broja laika za provođenje postupaka oživljavanja uz upotrebu AVD) uređaja.
Zavod za hitnu medicinu KZŽ do sada je proveo edukaciju za upotrebu AVD uređaja kod 196 laika naše Županija, a AVD uređaju nalaze se na 11 lokacija u našoj Županiji.
Tom prigodom tim hitne medicinske službe Zavoda za hitnu medicinu KZŽ prezentirao je učinicima Srednje škole Krapina osnovne mjere održavanja života i osvjestio ih na važnost rano započete reanimacije.