Vručica je povišena tjelesna temperatura uzrokovana bolešću, najčešće zaraznom.
Visina temperature ne mora se podudarati s težinom bolesti. Djeca su sklonija visokim temperaturama, ali ih i lakše podnose nego odrasli. Tjelesna temperatura može se mjeriti pod pazuhom, pod jezikom i u debelom crijevu.
Mjerenje temperature pod pazuhom
Vršak toplomjera treba staviti duboko u pazušnu jamu a nadlakticu priljubiti uz tijelo.
Mjerenje traje desetak minuta.
Mjerenje temperature pod jezikom
Vršak toplomjera mora biti pod jezikom a usta zatvorena.
Mjerenje traje 5 - 10 minuta.
Na ovom mjestu temperatura je nešto viša nego pod pazuhom.
Mjerenje temperature rektalno (u crijevu)
Toplomjer treba uvesti oko 5 cm u crijevo.
Mjerenje traje 5 minuta.
Ovo je najpouzdanija metoda.
U crijevu je temperatura normalno za 0,4 - 0,8°C viša nego pod pazuhom. Ako je razlika između temperature izmjerene u crijevu i temperature izmjerene pod pazuhom veča od 1°C, to ukazuje na upalnu bolest u trbuhu (npr. "upalu slijepog crijeva").
Normalna tjelesna temperatura varira kod različitih ljudi i kod iste osobe tijekom dana. Ujutro je najniža a navečer najviša. Uzima se da je gornja granica normalne tjel. temperature izmjerene pod pazuhom 37,2°C, pod jezikom 37,5°C, a u crijevu 37,8°C.
Postupak
- Bolesnik s vručicom mora mirovati. Ne smije ga se utopljavati. Pokrivač mora biti lagan a prostorija prozračena.
- Bolesnik mora uzimati puno tekučine (čaj, sok).
- Ako temperatura prijeđe 39°C, snižavajte je oblozima. Namočite ručnike u vodu sobne temperature, iscjedite i stavite djeci na ruke i noge, a odraslima na čelo i prsa. Dobre su i kupke u mlakoj vodi.
- Ako temperatura prijeđe 40°C, čitavo tijelo umotajte u namočenu i iscjeđenu plahtu ili trljajte mokrom spužvom ili ručnikom. Postupak ponavljajte dok temperatura ne padne ispod 39°C.
- Za snižavanje temperature postoje i brojni lijekovi, za djecu i za odrasle, u tabletama, sirupu i čepićima. Djelovanje im počinje 30 - 60 min. nakon uzimanja.
Izvor: Zavod za hitnu medicinu grada Zagreba